Maty do ćwiczeń – sprawdź!

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Aby wygodnie i komfortowo wykonywać większość treningów – mata do ćwiczeń jest wręcz niezbędna. Poza tym zapewnia ona również bezpieczeństwo, na dobrze dobranej macie, ryzyko poślizgnięcia się jest niemalże zerowe. Dlatego wybierając matę do ćwiczeń, koniecznie trzeba pamiętać, aby była ona odpowiednio dobrana do twojego treningu oraz miejsca, w którym zamierzasz ćwiczyć. 

Co zamierzasz ćwiczyć?

Jest to najważniejsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać przed kupnem maty do ćwiczeń. To właśnie od tego, jaki rodzaj treningów zamierzasz wykonywać, w głównej mierze zależy to, jaką matę powinieneś kupić. Jeśli ćwiczysz spokojne, relaksujące odmiany jogi albo pilatesu, to koniecznie wybierz cieńszą matę, taką, której grubość wynosi do pięciu milimetrów. Jeżeli, jednak twoje treningi są bardziej intensywne i wymagają dużo skakania, to o wiele lepiej sprawdzi się mata grubsza, taka, której grubość wynosi nawet do pięciu centymetrów. Jeśli nie jesteś pewien, jaką matę wybrać spośród kilku modeli, koniecznie sprawdź dokładnie ich opisy, producenci zazwyczaj umieszczają tam najważniejsze informacje, dotyczące użytkowania danego produktu.

Jaki jest twój ulubiony wzór?

Wybierając matę do ćwiczeń, warto również zastanowić się nad tym, jakie wzory lub kolory są twoimi ulubionymi. Dzięki temu będziesz mógł wybrać taką matę, która nie tylko będzie idealne spełniała swoje zadanie, ale również będzie bardzo ładna. Jest to szczególnie istotne, jeśli dużo ćwiczysz poza domem lub trzymasz matę w miejscu widocznym, na przykład na półce. Jeśli wybierzesz taką matę, która będzie pasowała do twojego stylu, z pewnością będzie ona wspaniałym dopełnieniem wystroju twojego wnętrza. Ponadto warto pamiętać, że względy estetyczne mają również wpływ na nasze samopoczucie. Tak, więc ćwiczenia na macie z dobrze dobranym wzorem lub kolorem będzie sprawiało Ci więcej przyjemności.

Gdzie zamierzasz ćwiczyć?

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, to z pewnością nie chcesz zakłócać spokoju swoich sąsiadów podczas ćwiczeń. Dlatego w takim wypadku warto zaopatrzyć się w grubszą matę, taką, której grubość wynosi około jednego centymetra. Taka mata sprawdzi się również idealne jeśli planujesz wykonywać trening na dworze. Dzięki temu będziesz miał pewność, że zachowasz równowagę i stabilność, nawet na najbardziej nierównym terenie. Jeśli, jednak ćwiczysz w domu i wiesz, że podczas treningu nie będziesz nikomu zakłócał spokoju, śmiało możesz wybrać odrobinę cieńszą matę. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeżeli często podróżujesz, ponieważ taką matę, o wiele łatwiej przetransportować.