Maty do ćwiczeń – sprawdź!

Dlaczego warto posiadać matę do ćwiczeń?

Dlaczego warto posiadać matę do ćwiczeń?

   Maty sportowe wykorzystuje się do różnego rodzaju ćwiczeń. Dzięki nim komfort i wygoda wykonywania ruchów są dużo większe, nie odczuwa się bólu, a także gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa podczas treningu. Są takie dziedziny, w których brak maty uniemożliwiłby poprawną aktywność, jak np. praktyka jogi. Dlatego warto zainwestować w takie wyposażenie.

Rodzaje mat do ćwiczeń

   Producenci mat sportowych zasypują konsumentów naprawdę ogromną ilością tych produktów. Dostępne są maty w przeróżnych kolorach i ze wspaniałymi, tematycznymi wzorami. A także takie, które zawierają w zestawach pokrowce, gumy do związania, czy poręczny pas do przenoszenia na ramieniu. Maty wyróżniają się także konkretnym materiałem, z jakiego są wykonane oraz długością i szerokością. Standardowa długość to 180 cm, ale można spotkać też inne wymiary. Wszystkie te aspekty możemy dopasować do własnych potrzeb, a także zasobności portfela, ponieważ ceny mat wypadają bardzo zróżnicowanie.

Mata treningowa jest bardzo uniwersalnym i popularnym rodzajem mat. Możemy ją wykorzystać do ćwiczeń abs, treningu fitness, podczas aerobiku, czy pilatesu. Skutecznie chroni przed otarciami, uderzeniami o twarde podłoże, które mogą skutkować siniakami. Takie maty są wykonywane z miękkich i wytrzymałych materiałów. Najczęściej jest to neopren, czyli syntetyczna pianka oraz tworzywo PVC. Mają właściwości antypoślizgowe, ale nie chłoną specjalnie wilgoci.

Mata do jogi charakteryzuje się najcieńszą strukturą z wszystkich dostępnych mat. Ich grubość mieści się między 2,5 cm do ok 4 cm. Asany wykonywane podczas praktyki jogi (szczególnie tej zaawansowanej) wymagają stabilnego podłoża, ale wciąż izolującego od podłogi, czy ziemi. Muszą wykazywać właściwości wysoce antypoślizgowe, zarówno jeśli chodzi o przyleganie do podłoża, jak i ślizganie się dłoni oraz stóp. Maty do jogi wykonywane są z materiałów takich, jak naturalny kauczuk, tworzywo PVC, naturalny korek, mikrofibra, czy poliuretan. 

Mata tatami jest tradycyjną matą japońską, z której korzysta się podczas treningów judo, karate, jiu-jitsu i innych wschodnich sztuk walki. W obecnych czasach produkuje się je z tworzyw sztucznych.

Mata gimnastyczna to ten rodzaj materaca, który spotkać możemy na halach gimnastycznych w szkołach. Są duże, grube i średnio miękkie. Bardzo często są wykorzystywane podczas rehabilitacji, treningów korekcyjnych oraz ćwiczeń akrobatycznych. Powinny zawierać powłokę antyalergiczną i bakteriobójczą.

Mata ochronna jest używana do stabilizacji sprzętu sportowego np. rowerków stacjonarnych, czy orbitreków. Ma właściwości antypoślizgowe, a także chroni przed zarysowaniami podłogi.

    W zależności od rodzaju aktywności, jaką się zajmujemy, możemy dobrać do swoich potrzeb odpowiednią matę. Mata do ćwiczeń ma być nie tylko estetyczna i sprawiać nam przyjemność z użytkowania, ale także zapewniać nam komfort i bezpieczeństwo. Wszystko to możemy otrzymać i dostosować do możliwości finansowych. Ceny mat wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Każdy znajdzie coś dla siebie.